Ogłoszenia duszpasterskie od 3 do 10 stycznia 2021

1.Dziś II niedziela po Narodzeniu Pańskim. W liturgii Słowa wychwalamy Mądrość Bożą, która najpełniej objawiła się w osobie Jezusa Chrystusa i dlatego winniśmy się różnić w życiu na co dzień od innych właśnie mądrością. Nasze spojrzenie na świat, na trudne sprawy, na życie winno być mądrzejsze.

2. Dziś o godz. 16.15 zapraszamy na nieszpory kolędowe.

3. W środę 6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną w tradycji Uroczystością Trzech Króli. W tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia w Mszy św., które w naszej Parafii będą odprawiane według porządku niedzielnego. Poświęcamy kadzidło, kredę i wodę. Już we wtorek o godz. 18.00 Msza św. wigilijna z tej uroczystości.

Od tej uroczystości każda Rodzina może odebrać tzw.zestaw kolędowy”. W ten sposób do naszych domów dotrze także symboliczny wymiar kolędowego spotkania z Bogiem.

4. W tym tygodniu w poniedziałek, czwartek i piątek msze św. tylko rano o godz. 8.00. W czwartek nabożeństwo powołaniowe, a w piątek po mszy nowenna do Miłosierdzia Bożego.

5. W przyszłą niedzielę święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres Bożego Narodzenia.

PODZIĘKOWANIA i PROŚBY

„Bóg zapłać” wszystkim za wszelką pomoc: za modlitwy, prace i złożone ofiary materialne. Dziękujemy za każdy gest życzliwości w minionym roku kalendarzowym. Dziękujemy Paniom i Panom za dbałość o czystość i wystrój kościoła. Wyrażamy serdeczne „Bóg zapłać” Wszystkim, którzy z troski o funkcjonowanie parafii składają ofiary na jej utrzymanie. Takie ofiary, można wpłacać na konto parafialne, a opisane adnotacją „darowizna na cele kultu religijnego” dają możliwość odliczenia od podatku.

Konto bankowe: 32 1240 1343 1111 0000 2359 8113

STATYSTYKA PARAFIALNA  za ROK 2020

W roku 2020 wg Urzędu Statystycznego i Skarbowego ze stycznia na terenie Parafii zamieszkuje 5607 osób (o 10 mniej niż rok wcześniej). W niedzielnych Mszach św. uczestniczy (dane z 18.10.2020) 480 wiernych – o 1040 mniej niż przed rokiem, co daje 8 %  zobowiązanych, o 24% mniej; rozdzielono 63 350 komunii św. o 17660 mniej; 88 razy odwiedzono chorych (o 223 mniej); Sakr. Chrztu św. przyjęło 52 – dzieci (o 12 mniej); do I-szej Komunii św. przystąpiło 60 dzieci (o 33 więcej), do wieczności odeszło 49 osób (o 1 mniej); Sakr. małżeństwa zawarło 12 par (o 7 mniej); Sakrament bierzmowania przyjęło 18 osób (o 40 mniej); zapowiedzi ogłoszono dla 16 par tj. o 23 mniej. Apostazji czyli wykluczenia ze Wspólnoty Kościoła dokonało 6 osób.

Kryzys pandemiczny jak wiemy, to przede wszystkim problem zagrożenie zdrowia i życia, ale nie tylko. To także problem ekonomiczny. Nietrudno się domyślić, że również nasza parafia została pozbawiona swoich normalnych przychodów. Budżet parafii nie otrzymuje żadnych dotacji, a rachunki przychodzą (niestety coraz wyższe np.za energię w porównaniu sprzed rokiem w analogicznym okresie jesieni za 2 miesiące 2453zł o 730 zł więcej; podobnie z gazem, odpadami, ubezpieczeniem itd.)

Porównując jedynie trzymiesięczny okres wielkopostny i wielkanocny, kiedy sytuacja była najtrudniejsza z powodu pozamykanych kościołów i ograniczonej ilości wiernych w porównaniu z rokiem poprzednim wpływy do budżetu parafii były niższe o prawie 30 tys. złotych. Obecnie od jesieni
z powodu ograniczeń, a także przez brak odwiedzin kolędowych ta dysproporcja staje się jeszcze większa. Dlatego Drodzy Parafianie rozumiejąc i Waszą trudną sytuację prosimy, o zamawianie intencji, składanie ofiar i pomoc w dalszym funkcjonowaniu parafii. To są jedyne środki, które tworzą budżet naszej parafii na jej utrzymanie.
Trudno o tym dzisiaj mówić, ale z ogromną wdzięcznością myślę o wszystkim, coście zdołali zbudować i zrobić w minionych latach właśnie swoją troskliwą ofiarnością.

kancelaria czynna po Mszach św. tel: 32 332 51 51
email: m_gora@kuria.gliwice.pl