Ogłoszenia od 17 do 24 grudnia

1. Dziś przeżywamy już trzecią Niedzielę Adwentu w Liturgii nazywaną niedzielą radości „Gaudete”, której źródłem jest dobra nowina o nadejściu Mesjasza. Celebrując Eucharystię otwórzmy się na radość i nadzieję, której Bóg nam udziela.

2. Aby w pełni przeżyć radość świąt Bożego Narodzenia zachęcamy wszystkich Parafian do Sakramentu Pokuty. Okazja pół godziny przed każdą Mszą, dodatkowo w czwartek i piątek od godz. 17.00 do 21.00, a w sobotę od 7.30 do godz. 10.00 i od godz. 15.00 do 17.00 w czasie Adoracji.

3. Kolekta dzisiejszej trzeciej niedzieli jest naszą specjalną cegiełką na potrzeby utrzymania parafii, w tym czasie na spłacanie należności za ogrzewanie kościoła. Za wszystkie ofiary składamy „Bóg zapłać”.

4. Od poniedziałku do czwartku o godz. 18.00 roraty dzieci. W piątek o godz. 18.00 msza św. roratna dla dorosłych, po której adwentowa nauka oparta na księdze Rut i adoracja Najśw. Sakramentu do o godz. 21.00 w czasie której okazja do spowiedzi św. Prosimy o przynoszenie świec, lampionów i Pisma św.

5. W poniedziałek po Mszy świętej roratniej kolejne spotkanie grupy biblijnej. Będziemy rozważać Ewangelię z IV Niedzieli Adwentu poświęconą Zwiastowaniu Maryi (Łk 1, 26-38). Prosimy przynieść ze sobą Pismo Święte.

6. W czwartek po mszy św. porannej zapraszamy Panów i Panie do pomocy w budowie stajenki i dekoracji świątecznej.

7. W niedzielę Wigilia. Nie ma mszy wieczornej o 17.00. Zachęcamy do zachowania zgodnie z tradycją polską postu ilościowego i jakościowego. Na Mszę św. o godz. 8.00 za naszych zmarłych, których zabraknie przy wigilijnym stole w naszych domach (wypominki można jeszcze składać w zakrystii), po której do godz. 13.00 możliwość zabrania do domów Betlejemskiego Światła Pokoju, które zostanie przyniesione przez Harcerzy z gliwickiego Hufca.

8. W wigilię 24 grudnia zapraszamy na Pasterkę za Parafian o godz. 22.00. Kolekta z pasterki przeznaczona jest na Fundusz Ochrony Życia. Kolekta w pierwsze święto jest naszym świątecznym darem na potrzeby parafii, a w drugie na fundusz inwestycyjny diecezji.

9. Informujemy Parafian, że w tym roku podobnie jak w latach poprzednich zostaną przygotowane kolędowe zestawy, które będzie można zabierać od Nowego Roku 1 stycznia. Msze święte sprawowane w intencji rodzin, które poczuwają się do związku z Parafią, połączone z ich błogosławieństwem zostaną w naszej Parafii odprawione na zakończenie kolędowania w niedzielę 28 stycznia 2024 roku. Nowych Parafian, którzy pragną poświęcić swe mieszkania prosimy o bezpośredni kontakt w kancelarii z ks. Proboszczem.

10. W zakrystii można nabyć „Gościa Niedzielnego” „Małego Gościa”, wigilijne opłatki, świąteczne kartki, parafialne kalendarze. Zespół „Caritasu” rozprowadza świece wigilijne a Marianki proponują nabycie sianka na stół wigilijny.

11. Dziękujemy Paniom i Panom za dbałość o czystość i wystrój kościoła oraz obejścia, za odśnieżanie. „Bóg zapłać” za modlitwy, prace i składane ofiary materialne, które można wpłacać na konto parafialne.
Konto bankowe: 32 1240 1343 1111 0000 2359 8113

Puste miejsce przy stole – Msza św. za zmarłych w wigilię Bożego Narodzenia

O pustym miejscu przy stole pisze wielu poetów, my doskonale znamy ten świąteczny zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. W naszych rodzinach wolne nakrycie zawsze ustawialiśmy dla niespodziewanego gościa. W wigilijny wieczór dom chrześcijan powinien być otwarty dla każdego. Odkąd jednak odeszła od nas nasza najukochańsza, najbliższa osoba, to miejsce osiąga inny wymiar. Nie ma jej wśród nas, a czujemy duchową więź. Pozostało nie tylko symboliczne miejsce przy stole, ale pytania i ból, dlaczego coś się urwało, skończyło i nigdy nie wróci? „Spieszmy się kochać ludzi tak, szybko odchodzą” – pisze w swoim liryku poeta ks. Jan Twardowski. Wielu dopiero po stracie bliskiej osoby uświadamia sobie w pełni sens tych słów. Wiele rodzin w ciągu ostatniego roku utraciło kogoś bardzo bliskiego, dla nich ta pierwsza Wigilia, pierwsze święta nie będą łatwe… zwłaszcza, że wszystko jest tak bardzo świeże, serce boli, rany krwawią.

I choć wierzymy w życie po śmierci, nie jest łatwo, nawet kilka lat po odejściu kogoś kochanego, kogoś, kto budował wspólnotę życia rodzinnego. Choćby wszyscy się starali, nikt tych bliskich nie zastąpi. Są bowiem osoby, których nie da się po prostu zastąpić. Puste miejsce przy stole, które zawsze zostawiamy, będzie przywoływało świetlaną postać tych naszych bliskich zmarłych i dlatego w wigilię rano o godz. 8.00 chcemy za nich ofiarować mszę św. na którą wypominki z ich imionami można składać w zakrystii.

Zachęcamy do codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej!

kancelaria czynna po Mszach św. tel: 32 332 51 51; email: mb_gliwice@kuria.gliwice.pl