Ogłoszenia od 19 do 26 lutego

1.Dziś już VII niedziela zwykła w ciągu roku – ostatnia przed Wielkim Postem – kiedyś zwana zapustną w którą Pan Jezus zachęca nas do miłości nieprzyjaciół, bo to ona nas przybliża do doskonałości, której źródłem jest sam Bóg. W czasach Jezusa miłość ograniczano do „bliźniego”, czyli do osób z kręgu rodziny, narodu, przyjaciół, a nieprzyjaciela, poganina… można było traktować inaczej. Jezus wskazuje na miłość Ojca Niebieskiego, która nie rozróżnia pomiędzy tymi, którzy na nią zasługują i nie zasługują. Jezus obdarza dobrem „złych” i „dobrych”, swoich przyjaciół i nieprzyjaciół. Jeśli chcemy być prawdziwymi chrześcijanami, musimy stawać się coraz bardziej do Niego podobni.

2. Kolekta dzisiejszej trzeciej niedzieli miesiąca jest naszym specjalnym darem – cegiełką na potrzeby naszej Parafii, zwłaszcza na opłatę należności za ogrzewanie. Za złożone ofiary składamy „Bóg zapłać!”

3. Od poniedziałku po przerwie zimowej wracamy do normalnego porządku nabożeństw czyli codziennie msza św. rano i wieczorem. Kancelaria czynna po mszach św.

4. Tradycyjnie od dziś do wtorku przed Środą Popielcową przypadają Dni Eucharystyczne, dlatego szczególnie zachęcamy do adoracji Najśw. Sakramentu w naszej kaplicy MB Fatimskiej po mszy św. porannej do mszy wieczornej.

5. W Środę Popielcową rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze św. o godz. 8.00 i 18.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły tzn. post i abstynencja od pokarmów mięsnych (bez możliwości dyspensy). Na znak naszej pokuty posypujemy głowy popiołem. Po mszach św. zbiórka do puszek na pomoc misjonarzom naszej diecezji. Od Środy Popielcowej do Niedzieli Zmartwychwstania obowiązuje czas zakazany dla obchodów weselnych i zabaw.

6. W każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17.00 zapraszamy na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej za naszych zmarłych. (Prosimy o składanie wypominek za zmarłych w zakrystii).

7. W niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00 zapraszamy na Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym, które w tym roku będzie głosił O. Franciszkanin z Gliwic.

8. W sobotę od godz. 16.00 adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do Sakramentu Pokuty.

PODZIĘKOWANIA i  PROŚBY

„Bóg zapłać” wszystkim za wszelką pomoc i życzliwość: za modlitwy, prace i złożone ofiary materialne. Dziękujemy Paniom i Panom za dbałość o czystość i wystrój kościoła. „Bóg zapłać” Wszystkim, którzy z troski o funkcjonowanie parafii składają ofiary na jej utrzymanie na konto parafii.    Konto bankowe: 32 1240 1343 1111 0000 2359 8113

Dziękujemy Wszystkim, którzy w ubiegłym roku przekazali 1% podatku na parafię. Również w tym roku bardzo prosimy o tę formę wspierania Parafii – obecnie można przekazać 1.5%.
Numer KRS 0000283966; cel Parafia Miłosierdzia Bożego-Gliwice.

Środa Popielcowa

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w.   Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

ZACHĘCAMY DO CODZIENNEJ ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

kancelaria czynna po Mszach św. tel: 32 332 51 51; email: mb_gliwice@kuria.gliwice.pl