Ogłoszenia od 28 stycznia do 4 lutego

1.Przeżywamy dziś czwartą niedzielę zwykłą w ciągu roku. Św. Marek pisząc swoją Ewangelię pragnie wezwać czytelnika do szukania odpowiedzi na pytanie: Kim jest Jezus Chrystus? Słuchacze są zdumieni mocą, z jaką przemawia Jezus. „Uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie”. W naszej Parafii to niedziela kolędowa, dlatego na wszystkich mszach św. modlimy się za wszystkie Rodziny, które zwyczajowo przyjmują kolędę. Kolekta tej dzisiejszej niedzieli jest ofiarą kolędową. Za wszystkie złożone dziś, ale także wcześniej ofiary kolędowe, również te przelane na konto parafialne składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

2. Przypominamy, że w tym tygodniu od poniedziałku do czwartku tylko Msze św. poranne o godz. 8.00.  W czwartek po mszy św. nabożeństwo o powołania kapłańskie i misyjne.

3. W piątek obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego zwane popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Na Msze św. zapraszamy o godz. 8.00 i wieczorem o godz. 18.oo w czasie której poświęcamy świece-gromnice. Kolekta tego święta przeznaczona jest na potrzeby Parafii, a po mszach zbiórka do puszek na potrzeby Sióstr Klauzurowych w Polsce. Z racji wspomnienie św. Błażeja, orędownika i opiekuna wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła, które przypada w sobotę, już w piątek rano i wieczorem oraz w sobotę po mszy porannej będzie udzielane błogosławieństwo św. Błażeja.

4. W sobotę od godz. 9.oo odwiedziny chorych, ale tylko tych których odwiedza ks. Proboszcz. Odwiedziny chorych, których odwiedza ks. Wikary zostają przesunięte na sobotę 10 lutego.

5. W sobotę od godz. 16.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Sakramentu Pokuty.

6. Zachęcamy do codziennej adoracji Najśw. Sakramentu w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej – w okresie zimowym do godz. 17.00.

PODZIĘKOWANIA i  PROŚBY

„Bóg zapłać” za modlitwy, prace i składane ofiary materialne. Dziękujemy Paniom i Panom za dbałość o czystość i wystrój kościoła oraz obejścia, za odśnieżanie, za wszelką pomoc, życzliwość i ofiary, które można wpłacać na konto parafialne.    Konto bankowe: 32 1240 1343 1111 0000 2359 8113
      Dziękujemy Wszystkim, którzy w minionym roku przekazali 1,5% podatku na parafię. Również w tym roku prosimy o tę formę wsparcia Parafii. Numer KRS 0000283966; cel Parafia Miłosierdzia Bożego-Gliwice.

 

2 luty – Matki Bożej Gromnicznej

W Polsce Święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni w Jerozolimie nabrało charakteru wybitnie maryjnego. Lud polski widzi w Niej tę, która to niebiańskie Światło sprowadziła na ziemię i która nas tym światłem broni i od wszelkiego zła osłania jako nasza najpotężniejsza Pośredniczka i Orędowniczka. Tradycja dodaje jeszcze, że poświęcone świece, zapalano w czasie burz, gromów i epidemii. Gospodarze zapaloną gromnicą błogosławili swoje pola i zwierzęta. Świece też zapalano w czasie świąt Matki Bożej pod jej obrazami. Jest ona znakiem Jezusa Chrystusa, znakiem trwania przy Chrystusie, znakiem nadziei, a zapalona oznacza czuwanie. Dlatego lud polski często gromnicę do ręki swej bierze w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Stąd i nazwa w Polsce tej uroczystości “Matka Boża Gromniczna”.

3 luty – błogosławieństwo św. Błażeja

Św. Błażej, który był biskupem Sebasty w Armenii (Azja) żył na przełomie III i IV w. O popularności tego świętego świadczą także zwyczaje ludu chrześcijańskiego, który upatrywał w nim stróża zwierząt domowych oraz orędownika przeciw chorobom gardła. Ma to swoje uzasadnienie w tradycji, według której Błażej miał się ukrywać w górskiej grocie; pochwycony tam przez siepaczy i prowadzony przez nich do miasta, dokonał w drodze kilku cudów, m. in. kazał wilkowi oddać świniaka, którego porwał ubogiej wdowie. Gdy zaś potem przebywał w więzieniu, miał uzdrowić chłopca, który udławił się ością. Stąd w liturgii Kościoła zwyczaj przykładania do gardła dwóch skrzyżowanych świec z wezwaniem wstawiennictwa św. Błażeja, które mają chronić przed chorobami gardła.

kancelaria czynna po Mszach św. tel: 32 332 51 51; email: mb_gliwice@kuria.gliwice.pl