Ogłoszenia od 29 stycznia do 5 lutego

1.Dziś świętujemy IV niedzielę zwykłą, a w naszej Parafii to niedziela kolędowa, dlatego na wszystkich mszach św. modlimy się za te Rodziny, które zwyczajowo przyjmują kolędę. Liturgia słowa przypomina nam, że pokora, duchowe ubóstwo i radość znoszenia prześladowań to znaki posiadania królestwa niebieskiego o których mówi nam dziś Chrystus. Kolekta tej dzisiejszej niedzieli jest ofiarą kolędową. Za wszystkie złożone dziś, ale także wcześniej ofiary kolędowe, również te przelane na konto parafialne składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

2. Przypominamy, że w okresie zimowym także ze względów ekonomicznych od poniedziałku do piątku tylko Msze św. poranne o godz. 8.00. W piątek po Mszy nowenna do Miłosierdzia Bożego.

3. W czwartek obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Na Mszy św. o godz. 8.00 poświęcamy gromnice. Kolekta tego święta przeznaczona jest na potrzeby Sióstr Klauzurowych w Polsce. W piątek przypada wspomnienie św. Błażeja, orędownika i opiekuna wiernych, zwłaszcza w chorobach gardła. Błogosławieństwo św. Błażeja udzielane będzie w czwartek i piątek. Zapraszamy do udziału w Eucharystii i przyjęcia błogosławieństwa.

4. W tym tygodniu przypada: I-szy piątek i sobota miesiąca. W sobotę po Mszy św. porannej nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi ze zmianą Tajemnic różańcowych dla Róż. Od godz. 9.00 odwiedzimy naszych chorych, których można jeszcze zgłaszać w zakrystii.

5. W sobotę od godz. 16.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do Sakramentu Pokuty.

6. W przyszłą niedzielę po mszy zbiórka do puszek na potrzeby Sióstr Klauzurowych w Polsce.

7. Zachęcamy do codziennej adoracji Najśw. Sakramentu – w okresie zimowym do godz. 16.00.

PODZIĘKOWANIA i  PROŚBY

„Bóg zapłać” wszystkim za wszelką pomoc: za modlitwy, prace i złożone ofiary materialne. Dziękujemy Paniom i Panom za dbałość o czystość i wystrój kościoła. Wyrażamy serdeczne „Bóg zapłać” Wszystkim, którzy z troski o funkcjonowanie parafii składają ofiary na jej utrzymanie. Za wszelką pomoc, życzliwość i ofiary także przelewane na konto parafialne „Bóg zapłać”.
Konto bankowe: 32 1240 1343 1111 0000 2359 8113

Dziękujemy Wszystkim, którzy w ubiegłym roku przekazali 1% podatku na parafię. Również w tym roku bardzo prosimy o tę formę wspierania Parafii – obecnie można przekazać 1.5%.
Numer KRS 0000283966; cel Parafia Miłosierdzia Bożego-Gliwice.

             2 luty – Matki Bożej Gromnicznej

W Polsce Święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni w Jerozolimie nabrało charakteru wybitnie maryjnego. Lud polski widzi w Niej tę, która to niebiańskie Światło sprowadziła na ziemię i która nas tym światłem  broni i od wszelkiego zła osłania jako nasza Orędowniczka. Tradycja dodaje jeszcze, że poświęcone świece, zapalano w czasie burz, gromów i epidemii. Gospodarze zapaloną gromnicą błogosławili swoje pola, zwierzęta i podwórza. Stąd i nazwa w Polsce tej uroczystości “Matka Boża Gromniczna”.

                         3 luty – Wspomnienie św. Błażeja

To taki dzień w roku, kiedy kapłani w kościołach dotykają szyi zgromadzonych wiernych skrzyżowanymi świecami woskowymi. Obrzęd ten ma uchronić nas od wszelakich dolegliwości i chorób gardła, a świece nazywa się (od imienia biskupa-męczennika, z którego wstawiennictwa korzystamy) – „błażejkami”. Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej. W okresie prześladowań, za rządów Licyniusza (306-323), w drodze do więzienia miał wysłuchać błagalnych próśb niewiasty, której synek zadławił się ością. Uzdrowił chłopca, a później także innych chorych, cierpiących na bóle gardła.

kancelaria czynna po Mszach św. tel: 32 332 51 51; email: mb_gliwice@kuria.gliwice.pl