1.Przeżywamy XVII niedzielę zwykła w ciągu roku. Za to, co nam przynosi Chrystus warto dać wszystko, co się ma. On bowiem daje pełnię życia, której nikt inny, ani nic innego dać nie może. Obyśmy tak chcieli posiąść Jezusowe królestwo Miłości jak niekiedy chcemy posiąść rzeczy materialne! To jest największy nasz skarb. To Miłość jest najprawdziwszym bogactwem człowieka. Bogatym czyni człowieka nie to, co on posiada, ale to, co daje innym.
Kolekta dzisiejszej niedzieli jest naszym darem na potrzeby Parafii – na spłacenie witraży i ich montażu. Za wszystkie ofiary składamy „Bóg zapłać”.
2. Dziś Msza św. wieczorna o godz. 20.00. Także w tygodniu aż do końca sierpnia obowiązuje wakacyjny porządek nabożeństw.
3. Dzisiaj, w środę 2 sierpnia oraz w przyszłą niedzielę można uzyskać odpust zupełny tzw. „Porcjunkuli” (od małego kościoła NMP Anielskiej w Asyżu). Warunki odpustu: spowiedź i komunia św., nawiedzenie kościoła i odmówienie „Ojcze nasz” i Wierzę”; modlitwa w intencji Ojca św. oraz wykluczenie przywiązania do grzechu nawet powszedniego (inaczej odpust cząstkowy).
4. W tym tygodniu obchodzimy I-szy czwartek, piątek i sobotę miesiąca. Z tej racji zachęcamy do Sakramentu Pokuty i Eucharystii oraz zapraszamy na okolicznościowe nabożeństwa.
5. W sobotę po Mszy św. porannej nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi i zmiana Tajemnic Różańcowych. W piątek i sobotę od godz. 9.00 odwiedzimy naszych chorych i starszych Parafian, których można jeszcze zgłaszać w zakrystii.
PODZIĘKOWANIA
Za wszelką pomoc i życzliwość, za modlitwy, prace i złożone ofiary materialne składamy z serca płynące „Bóg zapłać”. Dziękujemy Paniom i Panom za dbałość o czystość i wystrój kościoła. Nadal gorąco apelujemy o pomoc duchową i materialną poprzez prace i ofiary według indywidualnych możliwości w naszym dziele budowy kościoła.
Skąd odpust Porcjunkuli ?
Łączy się on z legendą. Głosi ona, że pewnej nocy latem 1216 r. św. Franciszek usłyszał w swojej celi głos: „Franciszku, do kaplicy!” . Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad ołtarzem, a obok z prawej strony Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów. Usłyszał głos: „Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś mię dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów” .
Franciszek upadł na twarz i rzekł: „Trzykroć Święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja który jestem tylko proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów”. Następnie św. Franciszek zwrócił się do Najświętszej Maryi Panny: „Proszę błogosławionej Dziewicy, Matki Twojej, Orędowniczki rodzaju ludzkiego, aby poparła sprawę moją przed Tobą”. Maryja poparła modlitwę Franciszka. Wtedy Chrystus powiedział: „Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi”.
Podanie głosi, że następnego dnia św. Franciszek udał się do Perugii, gdzie przebywał wówczas papież Honoriusz III, który faktycznie udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kapliczki Porcjunkuli, tj. 2 sierpnia. Początkowo więc odpust zupełny można było uzyskać jedynie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu i to jedynie 2 sierpnia. W 1911 r. papież Pius X przywilej ten rozszerzył na wszystkie kościoły.
Szczęść Boże na cały tydzień naszych prac i wakacyjnego odpoczynku!
Kancelaria czynna po Mszach św. w tygodniu.