“Drodzy użytkownicy dróg”

                Przemieszczanie się towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Rosnąca w zawrotnym tempie mobilność to także efekt rozwoju kulturowego i technologicznego. Samochód i droga to narzędzia mające ułatwiać życie i służyć integralnemu rozwojowi naszego społeczeństwa. Ciągły wzrost natężenia ruchu na naszych drogach jest pochodną postępu gospodarczego, społecznego i turystycznego. Transport jednoczy ludzi, ułatwia dialog i kontakt społeczny, oraz ubogaca poprzez nowe odkrycia i spotkania. W zasadzie codziennie jako kierujący, piesi, pasażerowie, jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Nie bądźmy egoistami, nie myślmy jedynie o sobie aby w wielkim pośpiechu dotrzeć jak najszybciej do celu. Zauważajmy bliźnich, przecież każdy z nich ma swoje własne życie, marzenia, cele do zrealizowania. Każdy z nich ma bliskich dla których żyje. Nie niszczmy planów innych, nie wywołujmy niepotrzebnych łez, strasznej traumy rodzin, którą codziennie my policjanci obserwujemy na drogach naszego województwa. Jestem przekonany, że właśnie taka postawa charakteryzuje chrześcijańskiego kierowcę. Rodzi się ona z zachowania, które szanuje życie drugiego człowieka, a także zasady ustanowione w celu jego ochrony na drodze.

                Dziś zwracamy się do Państwa:

 • pieszych uczestników ruchu drogowego

– korzystajcie z chodników a jeśli ich nie ma przemieszczajcie się lewą stroną drogi;
– bądźcie ostrożni, również na przejściach dla pieszych;
– używajcie elementów odblaskowych.

 • kierujących rowerami

– poruszajcie się na sprawnych, dobrze oświetlonych rowerach;
kierowców samochodów
– pamiętajcie, że wasza nieostrożność może skończyć się czyjąś śmiercią, a zbyt wielu “spóźnionych” nie dojechało do celu;
– niech zdolności psychofizyczne, tak ważne podczas poruszania się po drogach nie będą zaburzone alkoholem lub innymi niedozwolonymi środkami, prowadząc do tragicznych zdarzeń, o których chociażby ostatnio było „głośno” w środkach publicznego przekazu,

                Niech ta prośba skłoni wszystkich do zastanowienia się nad naszym zachowaniem i uchroni chociaż przed jedną tragedią na drodze, a jej przesłanie się spełni.

                W tygodniu św. Krzysztofa –  patrona kierowców życzymy wszystkim z głębi serca „aby liczba powrotów była zawsze równa liczbie wyjazdów”.

W  Tygodniu  św.  Krzysztofa  otaczamy   modlitwą  wszystkich  kierowców  i podróżnych, błogosławimy i poświęcamy pojazdy, gdyż wszyscy potrzebujemy Bożego błogosławieństwa. Warto też zrobić sobie rachunek sumienia kierowcy z naszych zachowań na drogach.

Pomocą może być Dekalog Kierowcy.
Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

 1. Nie będziesz egoistą na drodze.
 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę umiej też podziękować.
 4. Szanuj pieszych.
 5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
 6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
 7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
 9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
 10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Boże, błogosław naszej podróży. Spraw, abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu. Boże, prowadź! Święty Krzysztofie, módl się za nami!