1.Dziś Niedziela Palmowa, którą rozpoczynamy uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy poświęcamy gałązki palm.
Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby i utrzymanie naszej Parafii. Za wszystkie ofiary składamy „Bóg zapłać”.
2. Dziś o godz. 16.15 zapraszamy na Gorzkie Żale z ostatnim kazaniem pasyjnym w czasie których będzie zbierana kolekta przeznaczona na świąteczny wystrój i kwiaty do Bożego Grobu.
3. Prosimy Parafian o skorzystanie z Sakramentu Pokuty do środy. Okazja codziennie pół godziny przed każdą Mszą św. W dni Triduum według podanego porządku.
4. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w Katedrze Msza Krzyżma, w czasie której Biskup poświęca oleje krzyżma i chorych, a kapłani wznawiają swoje przyrzeczenia.
5. Zachęcamy do uczestnictwa w Ceremoniach Triduum Paschalnego, które sprawowane będą w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godz. 19.00. Ponieważ podczas Adoracji Krzyża tylko kapłani mogą dokonać oddania czci przez pocałunek. (Wierni nie mogą całować krzyża), prosimy, aby każdy przyniósł swój własny mały krzyż do ucałowania, albo przynajmniej różaniec. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zaleca się zachowanie postu w Wielką Sobotę do Wigilii Paschalnej. Kancelaria od czwartku nieczynna.
6. W Wielką Sobotę Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00 przed kościołem poświęceniem ognia, a zakończy się procesją Rezurekcyjną. Prosimy o przyniesienie świec, gdyż odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne.
7. Zachęcamy Wszystkich do adoracji w ciemnicy, krzyża i przy Grobie Pańskim oraz do poświecenia pokarmów wg podanych godzin – 8.00; 10.00; 12.00; 14;00;16.00.
PODZIĘKOWANIA i PROŚY
Dziękujemy Paniom i Panom za dbałość o czystość i wystrój kościoła. Wyrażamy serdeczne „Bóg zapłać” Wszystkim, którzy z troski o funkcjonowanie parafii składają ofiary na jej utrzymanie, a wpłacane na konto parafialne i opisane adnotacją „darowizna na cele kultu religijnego” dają możliwość odliczenia od podatku. Konto bankowe: 32 1240 1343 1111 0000 2359 8113
Jak w poprzednich latach również i w tym roku bardzo prosimy o przekazanie 1% podatku na parafię. Numer KRS 0000283966; cel Parafia Miłosierdzia Bożego-Gliwice
„Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego.” |
Triduum Paschalne to trzy dni, w które wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.Te szczególne uroczystości są dla chrześcijan najważniejszym okresem w roku. Pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku.
W Wielki Czwartek wieczorem jest odprawiana Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Święte Triduum. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i Krew. Było to ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i eucharystii.
Wielki Piątek to w kościele katolickim jest dniem najgłębszej żałoby. Centralnym jej wydarzeniem jest adoracja Krzyża. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego.
Wielka Sobota to przede wszystkim czas oczekiwania i modlitewnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Chrystusa. Kościół w tym czasie adoruje Najświętszy Sakrament umieszczony w Grobie Pańskim. Wieczorem zaś rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej – Zmartwychwstanie Chrystusa obwieszcza bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja.
Niedziela Wielkanocna Ostatni dzień Triduum Paschalnego pełen jest wielkanocnej radości, u której podstaw leży cud zmartwychwstania.
Rozważając postawę Syna Człowieczego w dramatycznych wydarzeniach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Niedzieli, trzeba nieustannie mieć na uwadze tę wielką prawdę, iż miłość jest silniejsza od życia.
Bóg Miłosierny niech nas prowadzi w całym Wielkim Tygodniu!