Drodzy Rodzice!
I-sza Komunia św. w roku 2025
Informujemy rodziców przyszłorocznych dzieci I-szo Komunijnych, że Uroczystość ta planowana jest na 1 maja 2025r (czwartek).
Rodzice są zobowiązani do troski o wychowanie religijne swoich dzieci, dlatego do niedzieli 15 września 2024r prosimy rodziców kandydatów do I-szej komunii św. o odbiór formularza zgłoszenia w kancelarii po mszach św. lub pobranie go ze strony parafialnej. (Nie ma zapisów w szkole). Na pierwsze spotkanie informacyjne zapraszamy rodziców 18 września po Mszy św. szkolnej i wtedy prosimy o dostarczenie wypełnionego formularza zgłoszenia swojego dziecka. Rodziców dzieci spoza naszej parafii prosimy także o dostarczenie pozwolenia ze swojej Parafii. Obecność jednego z rodziców obowiązkowa.
Formularz zgłoszenia dziecka do I-szej komunii św.
Formularz zgłoszenia dziecka_2025:
zgłoszenie dziecka do I-szej komunii_2025
zgłoszenie dziecka do I-szej komunii_2025
Jako Rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie religijne dziecka, dlatego chcemy Je dobrze przygotować do spotkania z Chrystusem w Eucharystii oraz wspierać modlitwą i przykładem życia.
Informacje ogólne:
- Rodzice obowiązkowo uczestniczą w wyznaczonych spotkaniach.
- Stroje Liturgiczne zamawiamy wspólnie – terminy zostaną podane.
- Dzieci obowiązkowo uczestniczą we mszy św. szkolnej w środy o godz. 18.00 i w niedziele o godz. 12.00.
Terminy spotkań zostaną podane na poczatku roku szkolnego
Formuła spowiedzi dla dzieci pierwszokomunijnych
Dziecko klęka u konfesjonału i mówi: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Kapłan odpowiada: Na wieki wieków. Amen.
Przeżegnaj się: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Dziecko: Ostatni raz u spowiedzi byłem (am) miesiąc temu, pokutę i rozgrzeszenie otrzymałem (am), a teraz obraziłem (am) Pana Boga następującymi grzechami: w tym momencie wyznaj swoje grzechy.
Kiedy skończysz wyznanie grzechów powiedz: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, a Ciebie ojcze duchowny proszę o pokutę i rozgrzeszenie.
Następnie słuchaj uważnie nauki kapłana i zapamiętaj zadaną pokutę. Później kapłan wypowiada formułę rozgrzeszenia kończącą się słowami: …. i ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.
Przeżegnaj się i odpowiedz: Amen.
Kapłan mówi: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.
Odpowiedz: Bo jego miłosierdzie trwa na wieki.
Kapłan puka w konfesjonał i mówi: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju. Odpowiedz: Bóg zapłać.
Z wyrazami wielkiej troski, życzliwości i modlitwy za Wasze Rodziny i dzieci pierwszokomunijne – ks. Proboszcz
PRZYGOTOWANIE KATECHETYCZNE I DUSZPASTERSKIE DZIECI PRZYGOTOWUJĄCYCH SIĘ W PARAFII DO SAKRAMENTÓW POKUTY I EUCHARYSTII W DIECEZJI GLIWICKIEJ
- Bezwzględnym warunkiem dopuszczenia dziecka do sakramentów pokuty i Eucharystii jest sumienny udział kandydata w katechizacji szkolnej i parafialnej czy to w formie stacjonarnej, bądź zdalnej.
- Dzieci uczestniczące w katechizacji, zanim zostaną dopuszczone przez własnego proboszcza lub administratora parafii do przyjęcia sakramentów św., powinny zostać poddane weryfikacji w aspekcie gotowości ich przyjęcia. Z tej racji należy uzyskać od osób prowadzących katechizację tych dzieci (chyba, że katechizującym jest proboszcz bądź administrator parafii) stosowną opinię. Opinia powinna zawierać: ocenę, informację o sumiennym uczestnictwie w katechizacji bądź zaangażowaniu dziecka wraz z rodzicami w przygotowanie sakramentalne (por. Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej (2017-18). Statuty nr 281).
- Można dopuścić dzieci do wczesnej Komunii Świętej. Wymaga to jednak dużej troski i rozeznania ze strony proboszczów i administratorów parafii, odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony osób odpowiedzialnych, jak i samych kandydatów oraz ich rodziców żyjących w kościelnym związku sakramentalnym (por. Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej (2017-18). Statuty, nr 446-447).
- Roztropności proboszcza bądź administratora parafii pozostawia się organizację katechezy parafialnej oraz celebracji liturgicznych. Zaleca się, aby wszystkie spotkania parafialne odbywały się w budynku kościoła.
- Zaleca się także do pielęgnowania rodzinnego wymiaru uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii, udziału dziecka we Mszy św. szkolnej, a także w wyznaczonych przez duszpasterzy nabożeństwach zgodnie ze wskazaniami duszpasterskimi.
- Jeśli nie przemawiają za tym poważne racje, parafię własną dziecka uznaje się za miejsce uprzywilejowanego przygotowania oraz celebracji sakramentów pokuty i Eucharystii. Ostateczną decyzję podejmuje proboszcz bądź administrator parafii dziecka, który powinien wziąć pod uwagę argumenty rodziców, bądź opiekunów prawnych dziecka.
+ Jan Kopiec Biskup Gliwicki